alimenty gdynia

Alimenty to środki niezbędne do zaspokojenia podstawowych i bieżących potrzeb, takich jak wyżywienie, opłaty mieszkaniowe czy też zakup odzieży, które należą się przede wszystkim dzieciom, które nie są w stanie się samodzielnie utrzymać – również tym pełnoletnim. Chcąc ubiegać się o alimenty w Gdyni, zapraszamy do współpracy z naszą kancelarią. Już od 15 lat zajmujemy się sprawami z zakresu prawa rodzinnego, a w tym udzielaniu pomocy prawnej i reprezentowaniu klientów przed sądem w sprawach o alimenty.

Uzyskanie świadczeń alimentacyjnych nie zawsze jest proste, dlatego też należy znaleźć prawnika, który zawsze będzie do dyspozycji. W ten sposób, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, będą mogli się Państwo z nim skontaktować. Nasza kancelaria odpowie na wszystkie Wasze pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości od ręki. To pozwoli czuć się Państwu spokojnie i uniknąć zbędnych sytuacji stresowych.

Ponieważ nasza kancelaria posiada siedzibę w Gdańsku i działa na terenie całego Trójmiasta, jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji. W skład naszego zespołu wchodzą cenieni prawnicy, a w tym doświadczony w zakresie prawa rodzinnego radca prawny Michał Mindykowski. Jesteśmy po to, aby pomóc Państwu w ustaleniu obowiązku alimentacyjnego, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, również w rozwiązaniu problemów związanych z ich egzekwowaniem.

Prawnik alimenty Gdynia – od kogo można się ich domagać?

Sprawy o alimenty nie zawsze są tak oczywiste, jak mogłoby się to wydawać. Z tego względu pomoc prawnika jest przy nich niezbędna. Nie każdy wie, że obowiązek alimentacyjny dotyczy nie tylko rodziców. Co do zasady obciąża on krewnych w linii prostej, a więc tak zwanych zstępnych i wstępnych, jak również rodzeństwo. Poza tym, alimentów można domagać się także od współmałżonka – zarówno w przypadku uzyskania rozwodu, jak i orzeczenia o separacji.

W naszej kancelarii możemy zajmujemy się pomocą w uzyskaniu alimentów od:

  • Rodziców – jeśli dziecko nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać, jego rodzice są zobowiązani do świadczenia na jego rzecz alimentów. Mogą one przysługiwać również osobie pełnoletniej. Możliwość uchylenia się od tego obowiązku istnieje tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy dziecko posiada własny majątek, z którego czerpie dochody wystarczające na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
  • Dziadków – jeżeli z jakiegoś powodu żadne z rodziców nie jest w stanie wypełnić obowiązku alimentacyjnego, można domagać się ich od dziadków. W takim przypadku do sądu należy skierować odpowiednie roszczenie.
  • Rodzeństwa – jeżeli rodzice dziecka z jakiegoś powodu nie są w stanie wypełnić obowiązku alimentacyjnego, roszczenie może zostać skierowane także na rodzeństwo. W takim przypadku należy zbadać m.in. ich możliwości zarobkowe.
  • Małżonka – obowiązek alimentacyjny może zostać orzeczony nie tylko na rzecz dzieci, ale także współmałżonka. W takim przypadku kluczowe jest udowodnienie, że za rozpad małżeństwa jest winny tylko i wyłącznie jeden z małżonków.
  • Dzieci – o uzyskanie alimentów mogą starać się także rodzice pełnoletnich dzieci. To rozwiązanie spotykane w przypadku, kiedy żyją oni w niedostatku lub mają inne usprawiedliwione potrzeby, a ich dzieci mają do tego odpowiednie możliwości zarobkowe.

Jaka jest wysokość alimentów?

Na wysokość alimentów mają wpływ dwie kwestie. Pierwszą z nich są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Mowa tutaj o takich wydatkach, które związane są z jego utrzymaniem. Są to przede wszystkim wydatki na żywność czy środki higieny osobistej, a także na odzież. Oprócz tego zalicza się tutaj również konieczność opłacenia rachunków oraz zakupu leków czy też uczestnictwa w rehabilitacji. Warto wiedzieć o tym, że w świetle prawa, osobie uprawnionej do alimentów należy zapewnić takie warunki życiowe, jakie posiadała wcześniej. Częstą praktyką jest także mniejsze zasądzanie alimentów osobom, które sprawują opiekę nad uprawnionym i z nim zamieszkują.

Drugim czynnikiem, który wpływa na wysokość świadczenia alimentacyjnego są możliwości zarobkowe oraz majątkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. W związku z tym sąd ustala, w jakiej kondycji finansowej znajduje się dane osoba. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie bierze się tu jedynie pod uwagę sytuacji zawodowej i aktualnej pensji. Sąd ustala przede wszystkim możliwości zobowiązanego w kwestiach finansowych. Określa, ile dana osoba byłaby w stanie zarobić, biorąc pod uwagę jej stan zdrowia, poziom wykształcenia oraz umiejętności. Z czego to wynika? Wielu zobowiązanych stara się uchylić od płacenia alimentów. Argumentem dla sądu nie jest zatem utrata pracy, a właśnie możliwości jej znalezienia i osiągania określonych dochodów.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące obowiązku alimentacyjnego, skorzystaj z porady prawnika z Trójmiasta!


POWRÓT

Adwokat alimenty Gdańsk

Nasza kancelaria prawna z Gdańska jest do Państwa dyspozycji w każdej sprawie z zakresu prawa rodzinnego. Już od wielu lat zajmujemy się się prowadzeniem spraw o alimenty, zapewniając naszym klientom pełne wsparcie w przygotowaniu pozwu, a także w trakcie spotkań na sali sądowej. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby udało się ustalić obowiązek alimentacyjny w jak największej wysokości. Jeśli jest to konieczne, pomagamy także w uzyskaniu alimentów z Funduszu Alimentacyjnego.

Adwokat alimenty Gdynia

Osoby, które potrzebują pomocy w poprowadzeniu sprawy alimentacyjnej, czy też w złożeniu wniosku o podwyższenie alimentów na dziecko, mogą liczyć na naszą pomoc nie tylko w Gdańsku, ale też w Gdyni. Działamy na terenie całego Trójmiasta, oferując doradztwo w każdej sprawie z zakresu prawa alimentacyjnego. Jesteśmy w pełni dyspozycyjni, dlatego też zachęcamy do tego, aby umówić się z nami na spotkanie. Razem z pewnością uda nam się znaleźć rozwiązanie nawet w skomplikowanym przypadku.

Adwokat alimenty Sopot

Umawiamy się na spotkania z naszymi klientami zarówno w siedzibie naszej kancelarii, jak i poza nią. Jak najbardziej nasz adwokat może udzielić Państwu porady prawnej także w Sopocie. Mając problem dotyczący obowiązku alimentacyjnego, można skontaktować się z nami na wiele sposobów – m.in. poprzez formularz zamieszczony na naszej stronie www czy też telefonicznie. Jak najszybciej postaramy się udzielić Państwu niezbędnego wsparcia.

Adwokat alimenty Trójmiasto

Nasi doświadczeni adwokaci są w stanie pomóc uzyskać alimenty w Gdańsku, Sopocie, a także Gdyni bez zbędnych nerwów. Dla Państwa wygody działają oni na terenie całego Trójmiasta. Zawsze dążą do tego, aby wszelkie sprawy załatwiać w miarę możliwości polubownie. To pozwala uniknąć mocodawcom niepotrzebnego stresu, a do tego jak najszybciej doprowadzić sprawę do końca. Nasza kancelaria zapewnia kompleksowe wsparcie w postępowaniach alimentacyjnych i nie tylko, dlatego też zapraszamy do kontaktu również przy innych problemach natury prawnej.