ile wynoszą alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko to bardzo ważne świadczenie, które w przypadku rozwodu lub separacji rodziców ma zapewnić dziecku wsparcie finansowe niezbędne do godnego funkcjonowania. Ich wysokość ustalana jest przed sąd na podstawie różnorodnych czynników. Z naszego artykułu dowiesz się, ile wynoszą alimenty na dziecko.

Alimenty na dziecko w świetle prawa

Art. 133 §1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego to najważniejszy akt prawny, który reguluje w Polsce kwestie związane z obowiązkiem alimentacyjnym. Zgodnie z jego zapisami: „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”. W praktyce wygląda to w ten sposób, że o alimenty na dziecko występuje jeden z rodziców, będący ustawowym przedstawicielem. Pozew o alimenty składa się do właściwego sądu rejonowego. Najwięcej emocji i sporów wśród stron postępowania budzi kwota alimentów, która ustalana jest przez sąd na podstawie różnorodnych przesłanek.

Od czego zależy kwota alimentów na dziecko?

Zgodnie z art. 135 § 1 KRO „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”.

Na wstępie warto wyjaśnić, czym są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Obejmuję one m.in.: potrzeby w postaci zapewnienia mieszkania, wyżywienia, ubrania, higieny czy leczenia. Istnieją jednak przypadki, gdy rodzice zaspokajają potrzeby dzieci na wyższym poziomie, zgodnie z zasadą równej stopy życiowej rodzica i dziecka. Ma to miejsce wtedy, kiedy rodzice mają znaczne możliwości finansowe.

Usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej należy udokumentować przedstawiając faktury, przelewy czy też dokumentację medyczną. Jeżeli zaś chodzi o sytuację rodziną, majątkową i zarobkową, sąd weźmie pod uwagę wykonywaną przez rodziców pracę, ich dochody oraz posiadany majątek. Uwzględni również ilość osób będących na utrzymaniu każdej ze stron.

Biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe, sąd uzależnia zakres świadczeń, nie od rzeczywistego stanu majątkowego i zarobkowego zobowiązanego, lecz od tego, jakie ma on możliwości zarobkowe przy wykorzystaniu swoich umiejętności, sił i bez żadnych przyczyn stojących na przeszkodzie, aby wyższe zarobki osiągać. Analizuje również czy zobowiązany nie działa celowo, specjalnie nie porzuca pracy oraz w jakim wymiarze godzin pracuje. Ponadto uwzględnia możliwości majątkowe oraz dochody uzyskiwane z tego majątku.

Jaka jest wysokość alimentów na dziecko?

Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, ile wynoszą alimenty na dziecko. Trudno jednak na nie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ w aktach prawnych nie ma szczegółowych wytycznych, które dotyczyłyby minimalnej kwoty alimentów. Wnioski na ten temat można wyciągnąć jednie na podstawie praktyki sądowej.

Najniższe zasądzone alimenty można postrzegać jako środki wystarczające na zaspokojenie najbardziej fundamentalnych potrzeb dziecka, obejmujące takie obszary jak: zapewnienie wyżywienia, ubioru, możliwości kształcenia, rozwijania zainteresowań oraz zapewnienie opieki zdrowotnej.

Zgodnie z wyrokami sądowymi w sprawach alimentacyjnych, w zdecydowanej większości przypadków minimalna kwota alimentów na dziecko w latach 2023 i 2024 mieści się w granicach 500 złotych. Sądy na ogół przyjmują założenie, że ta kwota stanowi adekwatną minimalną wysokość alimentów, która pokrywa przeciętne potrzeby dziecka, z uwzględnieniem jego wieku i etapu rozwoju.

Podsumowując, nie można jednoznacznie określić, ile wynoszą alimenty na dziecko, ponieważ przy ich ustalaniu sąd bierze pod uwagę wiele indywidualnych czynników. Orzecznictwo pozwala jednak uznać, że najniższe kwoty alimentów oscylują w granicach 500 zł.


POWRÓT